يکشنبه، 2 آبان 1400 | 17 ربيع الاول 1443
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

زندگي‌نامه حضرت آیت الله سيدهاشم حسيني‌بوشهري 

تولد و دوران كودكي
حضرت آیت الله سيدهاشم حسيني‌بوشهري، در سال 1335 در بخش بردُخون از حوالي بندر ديّر استان بوشهر، به دنيا آمد. پدر او، روحاني بود و اگر چه بسياري از دروس رسمي حوزه را نخوانده بود، در منطقه خود، مورد اعتماد مردم بود و به رتق و فتق امور مردم و حل منازعه بين آنها مي‌پرداخت و خود از راه كشاورزي، روزگار مي‌گذراند. مادر او نيز، دختر عالمي فرزانه بود و در شكل‌گيري شخصيت حجت‌الاسلام و المسلمين حسيني‌بوشهري، نقش بسزايي ايفا مي‌كرد.

 

 

دوران تحصيل
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، پس از به پايان رساندن دوره دبستان، به تحصيلات علوم ديني روي‌آورد. مشوق اصلي او در اين امر، پدرش بود. او تحصيلات خود را در مدرسه علميه بوشهر آغاز كرد و پس از طي بخشي از دروس مقدمات، به حوزه علميه قم آمد.
در قم، درسهاي باقي‌مانده از دوره مقدمات را فرا گرفت و سپس دوره سطح را آموخت و به درس خارج، راه يافت. ضمن اينكه در دروس اخلاق استادان خود، شركت مي‌نمود و همگام با تحصيل، به تدريس آنچه آموخته بود، مي‌پرداخت.

 

استادان
حضرت آیت الله حسيني بوشهري، در حوزه علميه بوشهر و قم، به محضر عالمان و استادان بسياري شرفياب شد. او دروس مقدمات را در مدرسه علميه بوشهر، آغاز كرد و پس از فراگرفتن جامع‌المقدمات و بخشي از كتاب سيوطي، به حوزه علميه قم وارد شد.
وي در قم، ادامه كتاب سيوطي و نيز كتب مغني و معاني و بيان و شرح لمعه را به صورت خصوصي، از محضر اساتيد آن زمان، فرا گرفت. در دوره سطح نيز، بخش عمده‌اي از رسائل و مكاسب را نزد مرحوم آيت‌الله ستوده آموخت.
ايشان بخشهايي از رسائل، كفايه و قوانين را از محضر آيت‌الله ميرزا محسن دوزدوزاني، بهره برد. او بسياري از مباحث كفايه را نيز از درس مرحوم آيت‌الله پاياني استفاده كرد و با اتمام دروه سطح، به درس خارج فقه مرحوم آيت‌الله العظمي گلپايگاني، مرحوم آيت‌الله فاضل‌لنكراني و آيت‌الله تبريزي رفت.
در زمينه اصول نيز، مدتي از محضر مرحوم آيت‌الله ميرزا هاشم آملي، بهره برد. سپس، يك دوره كامل اصول را در خدمت آيت‌الله مكارم‌شيرازي و بخشهاي بسياري را نيز در محضر آيت‌الله وحيدخراساني فرا گرفت.
در طي اين سالها، در بخش حكمت و عرفان، به درس آيت‌الله حسن‌زاده‌آملي و آيت‌الله انصاري‌شيرازي رفت و اسفار را نزد اين عالمان وارسته آموخت.

 

فعاليتهاي علمي و فرهنگي
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، از نخستين سالهاي تحصيل، به امر تدريس، اهتمام ويژه‌اي داشت؛ به گونه‌اي كه مصمم بود هر درسي كه مي‌آموزد، بياموزاند. از اين‌رو، با شروع سيوطي، به تدريس اشتغال داشت كه اين مسئله، هم‌اكنون نيز ادامه دارد. بسياري از نوارهاي تدريس او، هماره مورد استفاده طلاب حوزه علميه قم بوده است.
وي بارها دروس مقدمات، شرح لمعه، رسائل، مكاسب، كفايه و بخشهايي از عروةالوثقي را تدريس كرد. در فن خطابه نيز، پس از نگارش جزوه‌اي در اين زمينه، سالياني چند به تدريس براي علاقه‌مندان به آشنايي با فن سخنوري، اشتغال داشت و در طي اين سالها، شاگردان بسياري را تربيت كرد.
او در كنار اين فعاليتها، از تدريس در دانشگاه‌ها باز نمانده و به گونه‌اي مستمر، به تدريس در دانشگاه‌هاي تهران و قم، اشتغال داشته است.
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، در عرصه تحقيق و تأليف، كتب و مقالاتي را به رشته تحرير درآورده است كه از آن جمله مي‌توان به موارد زير، اشاره كرد:
1. شرحي بر كتاب اجتهاد و تقليد عروةالوثقي
2. شرح عربي بر كتاب اصول فقه
3. تقريرات دروس فقه و اصول
وي همچنين، مقالات و جزوات بسياري، به تناسب تدريس در زمينه‌هاي فقه و اصول، اخلاق و تفسير قرآن، نگاشته‌اند.
او از همان سالهاي اوليه تحصيل، اهتمام ويژه‌اي به امر تبليغ داشت؛ به گونه‌اي كه به مناطق گوناگون در داخل و خارج كشور، سفر كرده و به تبليغ مباني دين مبين اسلام، پرداخته و مي‌پردازد.

 

فعاليتهاي سياسي
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، در طول سالهاي مبارزه امام و امت مسلمان ايران بر ضد رژيم پهلوي، همواره با اين سيل خروشان، همراه بوده است. او مبارزه را از سنين نوجواني و در بوشهر، آغاز كرد و در قم نيز، آن را پي گرفت. او اعلاميه‌هاي امام(ره) را بين مردم منتشر مي‌كرد كه اين مسئله، موجب چندين بار دستگيري و بازجويي وي شد.
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، پس از انقلاب در فعاليتهاي گوناگون علمي و فرهنگي، حضور داشته‌اند كه از جمله مي‌توان به موارد زير، اشاره كرد:
1. مديريت مدارس علميه حجتيه و رسالت و مدرسه علميه حضرت آيت‌الله گلپايگاني
2. نائب‌رئيس و عضو هيئت امناي مركز جهاني علوم اسلامي و سازمان حوزه‌ها و مدارس علميه خارج از كشور
3. عضويت در هيئت امناي جامعةالزهراء
4. رياست ممتد مجمع نمايندگان طلاب و فضلاي حوزه علميه قم، طي پنج دوره
5. مديرمسئول مجله پيام حوزه
6. مديرمسئول هفته‌نامه افق حوزه
7. قائم‌مقام مركز مديريت حوزه علميه قم
8. مدير مركز مديريت حوزه علميه قم
9. عضويت در شوراي عالي حوزه‌هاي علميه
10. دبير دوم شوراي عالي حوزه‌هاي علميه
حضرت آیت الله حسيني‌بوشهري، هم‌اكنون از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم بوده و به تدريس نيز مشغول است.