يکشنبه، 18 خرداد 1399 | 15 شوال 1441
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


آیت الله العظمی مکارم شیرازی: توهین به شورای عالی حوزه، توهین به مراجع و رهبری است

چهارشنبه، 15 اسفند 1397 | نظرات (0) | ارسال نظر

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه که در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار داشتند: شنیده شده است که در بعضی از جلسات، برخی از افراد کم اطلاع یا بی اطلاع به شورای عالی حوزه اهانت کردند؛ توجه داشته باشید شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است؛ اگر کسی به آنها اهانتی کرده و مطلب خلافی بگوید، به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است؛ چراکه ایشان حضور تمام اعضا را امضا کرده است.

ایشان ابراز داشتند: امام راحل فرمودند: کسانی که به مراجع اهانت کنند، از ولایت خدا خارج می شوند و داخل ولایت شیطان می شوند؛ کسانی که این سخنان را می گویند باید مراقب باشند.

این مرجع تقلید با بیان این مطلب که این روزها صحبت های زیادی از جوانگرایی است، خاطرنشان ساختند: معنای جوانگرایی را خیلی ها نمی دانند؛ جوانگرایی به این معنا نیست که پست کلیدی را  به جوان بی تجربه یا کم تجربه بدهیم؛ منظور این است که اول مدیریت های کوچکتر را به جوانان داده تا تجربه پیدا کنند و در ادامه برای مدیریت های بالاتر آماده شوند.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛ اما نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم.

ایشان در ابتدای درس به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کردند و گفتند: حضرت در این حدیث فرمودند: «ألا اخبرکم بایسر العباده و اهونها علی البدن، الصمت و حسن الخلق/ مي خواهيد شما را بعبادتى كه از همه عبادت ها بر بدن آسانتر است خبر دهم؟ سكوت و نيك خویى».

این مرجع تقلید اظهار داشتند: منظور از سکوت، فضول الکلام است که همان حرف های اضافه است و حسن خلق و نیک خویی هم خوشرفتاری با مردم است.

این استاد برجسته حوزه ابراز داشتند: منظور از سکوت، سکوت از مسائل لغو و آلوده به گناه است؛ و الا امر به معروف و نهی از منکر بسیار هم خوب است؛ کسی نیاید این حدیث را بهانه کرده و بگوید که در همه موارد باید سکوت کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان ساختند: برخی از علمای اخلاق بیان کرده اند که 20 گناه با زبان انجام می شود؛ اما ما در مطالعاتی که داشتیم، به 30 گناه رسیده ایم که با زبان انجام می شود.