چهارشنبه، 29 اسفند 1397 | 13 رجب 1440
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


دیدار اعضای محترم شورای عالی حوزه با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته

چهارشنبه، 17 شهريور 1395 | نظرات (0) | ارسال نظر

آیت الله العظمی نوری همدانی در دیدار مدیر و اعضای شورای عالی حوزه
نظام اسلامی برخاسته از فرهنگ و عقیده دینی ما است/ هیچگاه نباید انقلاب تضعيف شود/ اظهار نگرانی از کمبود فقها در شهرها
/ حوزه باید استقلال خود را حفظ کند؛ البته نه به معنای استقلال از نظام اسلامی و ولایی، چون این نظام جزء حوزه و فرزند آن و برخاسته از فرهنگ و عقیده دینی ماست و نگهداری آن لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری«حوزه»، حضرت آیت الله نوری همدانی در دیدار مدیر و اعضای شورای عالی حوزه های علمیه که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، ضمن تجلیل از جایگاه شورای عالی به عنوان اداره کنندگان حوزه علمیه نکات مهمی را  متذکر شدند.

ایشان  توجه به اخلاص و معنویت در همه سطوح، فقیه پروری و شناخت استعداد های طلاب را مورد توجه قراردادند و افزودند: طبقه بندی طلاب به معنای تربیت متخصص در علوم حوزوی صورت بگیرد چرا که این کار  در حوزه درسی امام صادق علیه السلام و هم علمای ما اتفاق افتاده است.

این مرجع تقلید دوری ازمدرک گرایی در حوزه در عین مراقبت برتحصیل طلاب  تاکید کردند و گفتند: باید تلاش کرد که طلاب از جنبه های مختلف فقیه کامل بشوند.

معظم له  جلوگیری از موسسات موازی کار،تشکیل اتاق فکر و استفاده از نخبگان برای رصد مسائل سیاسی و فرهنگی در جامعه و پاسخگويي به شبهاتی که از طرف دشمن القاء می شود را از دیگر موضوعاتی برشمردند که مسئولان حوزه باید به آنها توجه بیشتر کنند و بیان داشتند:  داشتن یک مجله مخصوص برای این امر ضروری است.

حضرت آیت الله نوری همدانی، عدم تمرکز در حوزه قم و هجرت طلاب به شهرها و اظهار نگرانی از کمبود فقها در شهرها و خالی بودن بسیاری از مساجد از روحانی و عالم  را از دیگر دغدغه های خود بیان کردند و گفتند: باید درس اخلاق در حوزه علمیه  تقویت و بطور جدی و منظم انجام شود  و بیان اخلاقیاتی که از بیان پیامبر اکرم صلي الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام و سیره علما است از سوی اساتید برای طلاب بیان شود.

ایشان بر حفظ استقلال حوزه تاکید کردند و افزودند: حوزه باید استقلال  خود را حفظ کند؛ البته نه به معنای استقلال از نظام اسلامی و ولایی، چون این نظام جزء حوزه و فرزند  آن و برخاسته از فرهنگ و عقیده دینی ماست و نگهداری آن لازم و ضروری است.

معظم له تصریح کردند: استقلال حوزه به معنای وابسته نبودن به دولتها ست، بر این اساس، حوزه پیوسته باید دولتها را امر به معروف و نهی از منکر کند و تذکر داشته باشد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان این که طلاب  باید به مسائل روز آگاه باشند و خود را به روز کنند گفتند: طلبه ای که می خواهد در جامعه تاثیر گزار باشد، نباید نسبت به مسائل کشور و جهان به خصوص جهان اسلام بی تفاوت باشد.

ایشان بر انقلابی بودن و نگه داشتن حوزه  انقلابی تاکید فراوان کردند و بیان داشتند: هیچگاه نباید انقلاب تضعيف شود، چون معتقدیم این انقلاب مقدمه ظهور امام زمان عجل الله است.

این مرجع تقلید در پایان برای اعضای شورای عالی حوزه علمیه آرزوی موفقیت کردند.

خاطرنشان می شود:  در ابتدای این دیدار، آیت الله استادی دبیر شورای عالی حوزه های علمیه  گزارشی از برنامه های این شورا برای تقویت حوزه های علمیه در سطوح مختلف ارائه کرد.