پنج‌شنبه، 1 فروردين 1398 | 14 رجب 1440
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


برگزاری اجلاس مدیران حوزه های علمیه کشور در جوار حرم مطهر رضوی علیه السلام

دوشنبه، 25 مرداد 1395 | نظرات (0) | ارسال نظر

گروه اندیشه: اجلاسیه مدیران حوزه‌های علمیه کشور با حضور مدیران این حوزه‌ها و اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، امروز ۲۴ مردادماه در هتل ولایت مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، اجلاسیه مدیران حوزه‌های علمیه کشور با حضور مدیران این حوزه‌ها و اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، صبح امروز، ۲۴ مردادماه در هتل ولایت مشهد برگزار شد.
در ابتدای این اجلاس، حجت‌الاسلام عبدالکریم فرحانی، معاون آموزش و امور حوزه‌های علمیه با بیان اینکه این اجلاس، دومین اجلاسی است که در مشهد برگزار می‌شود، افزود: حضور اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه برای هماهنگ کردن استان‌ها با سیاست‌های شورا، برگزاری دومین نشست مدیران استانی با مدیر حوزه‌های علمیه کشور و پرداختن به بحث نظامات جامع، از خصوصیات‌ این اجلاس محسوب می‌شود.
همچنین در ادامه آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور با اشاره به ضرورت تدوین سند نظامات جامع برای حوزه‌های علمیه، گفت: پایه‌ حرکت یک نهاد این است که نظامات جامع را داشته باشد لذا در تلاشیم تا این سند را ظرف چند ماه آینده برای حوزه‌های علمیه نهایی کنیم و در این راستا لازم است که مدیران و اساتید استانی، درگیر مباحث راهبردی شوند.

وی افزود: بر اساس طرح‌های تصویب شده در شورای عالی حوزه‌های علمیه، باید با نگاه راهبردی و کلان به سمت برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت برویم و به عنوان مثال، برای هر استان یک برنامه پنج ساله طراحی کنیم.
وی با اشاره به درس‌هایی که می‌توان از زندگی امام رضا(ع) گرفت، اظهار کرد: بعضی از الهامات و درس‌های سیاسی زندگی امام رضا(ع) مشخص‌تر از دیگر بخش‌های زندگی ایشان بوده است؛ به عنوان مثال اینکه ایشان در برابر جریانات گوناگون سیاسی قرار داشتند، یک ترفند نوین و بی‌سابقه بود، چون مأمون می‌خواست دستگاه امامت و ولایت را با خلافت ادغام کند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور، با بیان اینکه در زمان امام رضا(ع) انواع انحرافات و ریزش‌های درونی وجود داشت، جریان واقفیه را یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها اعلام کرد و گفت: امام رضا(ع) در این شرایط باید از مرزهای فکری مکتب اهل بیت(ع) صیانت کرده و تدبیرهای لازم را انجام می‌دادند.

در ادامه آیت‌الله مرتضی مقتدایی، دبیر دوم شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور، خطاب به مدیران حاضر در این اجلاس گفت: شما یک فرصت طلایی را در اختیار دارید چرا که مدیریت حوزه‌های علمیه امر بسیار مهمی است، پس سعی کنید افرادی را تربیت کنید که اگر هر کدام از آن‌ها در حوزه بمانند، بعدها مرجع تقلید شوند.
آیت‌الله مقتدایی با اشاره به تأکید رهبری بر انقلابی بودن حوزه‌های علمیه، ابراز کرد: این مهم فقط به دست شما تحقق می‌یابد لذا برنامه‌ریزی کنید که اگر یک طلبه‌ برای تبلیغ به منطقه‌ای فرستاده می‌شود، خودش هم انقلابی باشد تا بتواند علاوه بر اینکه روحیات مردم آن منطقه را انقلابی می‌کند، در بین آن‌ها وحدت نیز ایجاد کند.
در ادامه آیت‌الله سیدهاشم حسینی‌بوشهری، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور، با بیان اینکه سال‌های زیادی از عمر حوزه‌های علمیه می‌گذرد و مراجع زیادی برای بالندگی این نهاد، مجاهدت داشته‌اند، تصریح کرد: هم‌اکنون شرایط جدید با فرصت‌های جدید پیش روی ما قرار دارد لذا باید ضمن تجزیه و تحلیل شرایط موجود، ظرفیت‌ها، کاستی‌ها، اولویت‌ها و انتظاراتمان از حوزه‌های علمیه را مدنظر قرار دهیم.
آیت‌الله بوشهری با اشاره به شرایط ویژه حوزه‌های علمیه در بعد سلبی و ایجابی، افزود: در این اجلاسیه و دیگر اجلاسیه‌ها‌ باید بر رسیدگی به کاستی‌ها و در نظرگرفتن اولویت‌ها تأکید شود چرا که باید حوزه را آنگونه که هست بشناسیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
یادآور می‌شود، در نوبت عصر این اجلاسیه، معاونت‌های حوزه‌های علمیه کشور به ارائه گزارش‌ در حوزه‌های مربوطه خواهند پرداخت.