چهارشنبه، 29 اسفند 1397 | 13 رجب 1440
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


دیدار اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضرت آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی «دامت برکاته»

يکشنبه، 23 فروردين 1394 | نظرات (0) | ارسال نظر

اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضرت آیت‌الله نوری همدانی «دامت برکاته» ديدار كردند.

  حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی «دامت برکاته» ضمن خیر مقدم و تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله علیها» و حضرت امام خمینی «ره» فرمودند که به حمدالله اعضای محترم شورای عالی افراد نخبه و فقیهی هستند که مورد تأیید ما هستند. اداره حوزه‌های علمیه که کار بسیار بزرگی است به عهده گرفته‌ايد. نکاتی به نظر مي‌رسد از جمله:

 1) مسأله شناخت روحیات طلاب با توجه به تفاوت فرهنگ‌ها را در سراسر کشور و قم که می‌بایست کارهای حوزه را براساس نظم مديريت كرد.

2) جهت تربیت فقهای بزرگ بايد برنامه ريزي شود بويژه فقه كه شامل فقه معارف اعتقادی، معارف عبادی، معارف اخلاقی، معارف اقتصادی، معارف مدنی، معارف  فرهنگی، معارف سیاسی، معارف حکومتی، معارف قضایی و معارف جهادی است که این 10 دسته معارف، فقه را شامل می‌شود

3) تحول در کتب درسی را نياز این زمان دانستند و فرمودند باید با تدوین کتب مطلوبي جایگزین کتب موجود شود؛

4) درس اخلاق در حوزه، ضرورت تربیت صحیح كه تکریم استاد، تهجد و نماز شب و طهارت از بركات آن می‌باشد.

5) طلاب ادبیات و قلم و صرف و نحو عربی و فارسی را کنار علوم حوزوی همراه با اخلاق داشته باشند؛

6) ورود شورای عالی حوزه‌هاي علميه در مسائل علمي بین‌المللی و ارتباط با مجامع علمي دنيا و حوز‌های علميه نجف و کشورهای دیگر مانند جامعه الازهر مصر.

و در پایان تأکید داشتند که در کلیه مسائل مرتبط با حوزه باید اتاق فکری وجود داشته باشد تا پس از بررسی‌های کارشناسی یک نظر واحد انتخاب و اجرا شود.

در ابتداي اين ديدار حضرت آیت‌الله مقتدایی «دامت برکاته» دبیر محترم شورای عالی حوزه‌هاي علميه ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا «سلام‌الله علیها»‌ گزارشی از روند شکل‌گیری شورای عالی حوزه‌هاي علميه وانتخاب اعضاء و دبیران دوره‌های اول تا ششم شورای عالی را ارائه نمودند و سپس وظیفه اصلی این شورا را سیاستگذاری برنامه‌های کلان حوزه‌های علمیه قم و استان‌ها دانستند و ابراز نمودند اجراء این مصوبات بر عهده مدیر محترم حوزه‌های علمیه می‌باشد که توسط شورا انتخاب می‌گردد.

آنگاه حضرت حجةالاسلام والمسلمین حسینی بوشهری «زید عزه» مدیر محترم حوزه‌های علمیه نیز ضمن تبریک ایّام، گزارشی از عملکرد مدیریت حوزه‌های علمیه قم و استان‌ها ارائه و اشاره نمودند که در سراسر کشور حدود 400 مدرسه علمیه فعال می‌باشند و علاوه بر دروس متداول حوزه 28 رشته تخصصی در مراکز تخصصی و مؤسسات آموزش عالی حوزوی درحال فعالیت علمی می‌باشند.


ايشان خاطرنشان كردند كه با جمع معاونين در فرصت زماني بيشتر بتوانند گزارشي از عملكرد مديريت جهت بهره‌مندي از رهنمودهاي مراجع عظام تقليد «دامت بركاتهم» بيان كنند.