چهارشنبه، 29 اسفند 1397 | 13 رجب 1440
فهرست
Skip Navigation Links
جست‌وجوی سریع

خبر


ديدار اعضاي شوراي عالي حوزه با حضرت آيت الله سبحاني(دامت بركاته)

يکشنبه، 2 مهر 1391 | نظرات (0) | ارسال نظر

در ابتدای دیدار آیت‌ الله استادی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های دوره جدید اين شورا، ارائه نمودند.
حضرت آيت‌الله سبحاني در ديدار با اعضاي شوراي عالي حوزه‌هاي علميه، با تأكيد بر اينكه حوزه علميه قم بعد از انقلاب به عنوان اولين حوزه تشيع، توجهات جهانيان را به خود جلب كرده است، حفظ و صيانت علمي و عملي اين حوزه‌ها را وظيفه همگان بالأخص شوراي عالي حوزه و مراجع عظام ذكر كردند.
معظم‌له ضمن ناپسند خواندن ديدگاه‌هايي كه تنها به كاستي‌هاي حوزه توجه دارند، به بعضي از جنبه‌هاي تكامل در حوزه اشاره كرده و فرمودند: يكي از جنبه‌هاي اين تكامل، وقوع يك نهضت قلمي در حوزه است كه از اول انقلاب تا كنون صورت گرفته است. ايشان در ذكر ديگر موارد تكامل حوزه، به توجه ويژه به مباحث رجال، درايه، حديث، تفسير و ... در آموزش‌هاي حوزه و تبديل آن‌ها به دروس حوزه اشاره فرمودند.
معظم‌له ضمن اشاره به برخي از كاستي‌هاي حوزه، تقويت پايه‌هاي تحصيلي فقه و اصول در دوران سطح، لزوم هجرت طلاب از قم به شهرهاي خود بالأخص استان‌هاي محروم و در معرض نفوذ دشمنان جهت توسعه و تعميق دين مردم را مورد تأكيد قرار دادند.
حضرت آیت‌الله سبحانی با بيان اينكه حوزه بايد به تمام معنا پشتيبان نظام باشد، بر ضرورت حفظ استقلال حوزه و عدم وابستگي به بودجه‌ي دولتي تاكيد نموده و افزودند: بايد استفاده حوزه از بودجه دولت به تدريج كاهش يافته و اداره حوزه با سهم امام و زیر نظر مراجع صورت گيرد. 
معظم‌له همچنين با بیان این که ما طرفدار نظم و نظام هستیم، به اين مطلب نيز اشاره نمودند كه در اداره حوزه نبايد از سيستم دانشگاهي كه متضمن صرف هزينه و به كارگيري نيروهاي گسترده است، استفاده نمود. ضمن اينكه از طلاب نيز بايد صرفاً به مقدار ضرورت استفاده شود تا آنان بتوانند بيشتر وقت خود را صرف تحصيل و تدريس نمايند.
ایشان در پایان با تشکر از اقدامات و برنامه‌های شورای عالی حوزه گفتند: اداره حوزه علمیه قم و همچنین حوزه‌های خواهران و مدارس علمیه در سراسر کشور، کار آسانی نیست و باید از مشغله‌های دیگر بکاهیم و بر تربیت طلاب فاضل تمرکز کنیم.

منبع: اداره ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي حوزه‌هاي علميه